Moszna - zamek czy pałac?

Krzyżowy Zamek

– Pytanie kolejne. Zatem. Jak się nazywa miasto nad Wisłą. Dla ułatwienia dodajemy, że jest to imię króla, który zostawił Polskę murowaną.
(...) – Panie Kazimierzu! Ma pan klucz od kabiny?
– Bardzo państwa proszę nie podpowiadać. Bardzo proszę.
– Kluczbork.
– Odpowiedź prawidłowa – Kazimierz.
– Roman.

Ten cytat z kultowego filmu "Rejs" niech będzie wstępem do dzisiejszego wpisu o...

Kluczbork założony został w XIII wieku przez Zakon Krzyżowców z Czerwoną Gwiazdą. Rycerze ci zostali sprowadzeni z Palestyny najpierw do Wrocławia a później, dostając pozwolenie na założenie miasta, osiedlili się w borze nad Stobrawą.

A skąd nazwa miasta?

Według podań ludowych, Bracia po przybyciu w te strony, wybudowali zamek, któremu nadali nazwę Kreuz-Burg, czyli Zamek Krzyża.
Natomiast Topograficzny podręcznik Górnego Śląska z 1865 roku notuje staropolską nazwę Crucebor i wyjaśnia "Polska nazwa to Kluczibor (...) W pierwotnym brzmieniu oznaczało "Leśny zamek" lub "Leśny klucz", później przyjmując nazwę "Kreuzwald". Późniejsza niemiecka nazwa Kreuzburg powstała więc w wyniku historycznych procesów lingwistycznych i stopniowej germanizacji wcześniejszej polskiej nazwy tracąc przy tym swoje pierwotne znaczenie.

Odnośnie nazwy miasta mamy dwie wersje, ale pewnym jest, że Kluczbork jest jednym z najstarszych miast w Polsce.

Jako miasto średniowieczne, Kluczbork posiadał też zamek obronny, który nigdy nie został zdobyty. Miasto w swojej historii przetrwało m.in. wojny husyckie, wojnę trzydziestoletnią, wojny światowe oraz liczne pożary; znajdowało się w granicach m.in. Królestwa Polskiego, Czeskiego, Pruskiego, Rzeszy Niemieckiej. 
Niestety Zamek do naszych czasów nie przetrwał, ale... (ale co to się wyjaśni w dalszej części).


Poniżej kilka zdjęć z Kluczborka.


kluczborski rynek
renesansowo-barokowy ratusz


Gotycki kościół ewangelicko-augsburski - jeden z najcenniejszych i najstarszych zabytkowych obiektów Kluczborka. Został zbudowany w XIV wieku na miejscu poprzedniego, pochodzącego z 1298 roku.

Teraz wrócimy do wcześniejszego "ale"

Muzeum im. Jana Dzierżona
Muzeum w Kluczborku potocznie nazywane jest "zamkiem" co jednak nie do końca jest to zgodne z prawdą. W rzeczywistości prawdziwy zamek popadł w ruinę pod koniec XVII wieku a nowy obiekt wybudowany na siedzibę administracji kluczborskich dóbr cesarskich - obecnie muzeum - został postawiony na fundamentach zabudowań zamkowych. Przylegająca do muzeum wieża ciśnień stanęła na kamiennym cokole dawnej wieży. W latach 1931-1932 wyburzono fragment dolnej części "zamku" i poprowadzono pod nim drogę.neogotycki kościół wybudowany w latach 1911–1913

glorieta poświęcona bohaterom, mieszkańcom Kluczborka, poległym w czasie I wojny światowej 

Cmentarz Żołnierzy Radzieckich, na którym spoczywa 6278 żołnierzy, poległych w walkach o Kluczbork podczas II wojny światowej
Na koniec kilka informacji praktycznych.

Kluczbork jest miastem powiatowym w północno-wschodniej części woj. opolskiego. Położony jest w odległości ok. 40 km od Opola, 96 km od Wrocławia, 205 km od Poznania i 120 km od Katowic.

W mieście krzyżują się drogi krajowe:
- droga krajowa nr 11 relacji Bytom - Lubliniec - Kluczbork - Ostrów Wielkopolski - Poznań - Kołobrzeg
- droga krajowa nr 42 relacji Namysłów - Kluczbork - Praszka - Radomsko - Starachowice
- droga krajowa nr 45 relacji Złoczew - Wieluń - Kluczbork - Opole - Racibórz

W Kluczborku znajduje się 70 obiektów wpisanych do rejestru zabytków nieruchomychDzięki za uwagę i do następnego ;)


Komentarze

  1. Mam nadzieję ze kiedyś odwiedzę to miasto . Pozdrawiam z Bandirmy ;)

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo ładne fotografie ... jestem pod wrażeniem całej tej otoczki wizualnej waszego bloga! Super oby tak dalej ;-)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz